28 ŞUBAT DAVASINI SORGULAYAN, SORUŞTURAN, YARGILAYAN KAMU GÖREVLİLERİ,  GAZETECİLERİN VE SAHTE BELGE DÜZENLEYEN TSK DA YUVALANMIŞ FETÖ  ÜYESİ/ZANLILARININ AKIBETLERİ

 • Basında Algı Operasyonun Başlatarak 28 Şubat’ın Yargılanması Gerektiği Konusunda Yoğun Propaganda Yapan Basın Mensupları:

Nazlı ILICAK :   FETÖ davasında yargılanmaktadır. Hakkında müebbet hapis cezası verilmiş, Yargıtay aşamasındadır.

Ahmet ALTAN : FETÖ davasında yargılanmaktadır. Hakkında müebbet hapis cezası verilmiş, Yargıtay aşamasındadır

Mehmet ALTAN : FETÖ davasında yargılanmaktadır. Hakkında müebbet hapis cezası verilmiş, Yargıtay aşamasındadır

Cengiz ÇANDAR : Yurt dışındadır.

Mümtazer TÜRKÖNE : FETÖ davasında yargılanmaktadır. Hakkında müebbet hapis cezası verilmiş, Yargıtay aşamasındadır.

Şahin ALPAY :  FETÖ davasında tutuklandı, 20 aylık tutukluluktan sonra Mart 2018’de “yurt dışına çıkış yasağı” ve “konutunu terk etmeme”den oluşan adli kontrol hükümleri ile tahliye edildi.

Mehmet Ali BİRAND : Öldü

 • Sahteliği bilirkişi raporuyla kanıtlanan CD 5 ve diğer belgeleri getiren şahıs :

Tamer TATAR :   TSK dan Fethullah Gülen Tarikatı iltisakı nedeniyle ihraç edilmiştir. Sonrasında bu örgütün okullarının bulunduğu Afrika ülkelerinde F.Gülen organizasyonu ve finansı ile göz tedavileri ve ameliyatları gerçekleştirmiştir. Hakkında FETÖ üyeliği iddiasıyla soruşturma açılmıştır.

 • Genelkurmay Başkanlığından “Genelkurmay Başkanı Namına” usulsüz yetki kullanarak üretilmiş/uydurulmuş belge/bilgi gönderen  eski Genkur Adli Müşaviri,

Muharrem KÖSE : Kozmik oda davası, diğer FETÖ davaları ve 15 Temmuz darbe davasının planlama ekibinde yer alan tutuklu sanık. TSK’dan ihraç edildi.

 • Soruşturmayı Başlatan Yargı Mensupları :

Savcı Mustafa BİLGİLİ : Kozmik Oda Kumpası davası başta olmak üzere  FETÖ ile ilgili diğer davalarda tutuklu olarak yargılanmaktadır.

Savcı Hüseyin AYAR : FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle OHAL Kararnamesi ile meslekten ihraç edilmiştir. Ayar aynı zamanda Balyoz soruşturmasını yürüten savcılardandı. Sahte olduğu aşikâr olan sözde belgeleri delil olarak soruşturma dosyasına koymak ve bunlara istinaden iddianame hazırlamaktan dolayı ihraç edildi. İtirafçı hâkim Mehmet HAMZAÇEBİ, Hüseyin Ayar’ın cemaatin ‘A takımı’ ve ekibinden ‘abi’ pozisyonunda olduğunu ifade etmiştir.

Savcı Fikret SEÇEN :  FETÖ davalarında firari sanıktır. Beşiktaş’taki özel yetkili savcılardan biriydi. Ergenekon, Balyoz ve diğer birçok soruşturmada görev aldı. Başsavcı Vekili olarak hangi savcının hangi soruşturmayı yürüteceğine karar veren kişiydi. MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılması sürecinde de Başsavcı Vekili olarak görevliydi. Meslekten ihraç edildi. Şimdi firari ve nerede olduğu bilinmiyor. İtirafçı hâkim Mehmet HAMZAÇEBİ, Fikret Seçen’in de cemaatin ‘A takımı’ ve ekibinden ‘abi’ pozisyonunda olduğunu ifade etmiştir.

 • Bilirkişi Heyeti  :

Ünal Tatar : Balyoz ve Ergenekon ve Kozmik Oda davalarının  bilirkişisi. Firari FETÖ sanığı. Bylock kullandığı tespit edildi.

Yakup KORKMAZ : FETÖ üyeliğinden soruşturması devam ediyor. Kozmik Oda soruşturmasına ilişkin hazırlanan iddianamede de “herhangi bir görevinin bulunmamasına rağmen devlet sırrı niteliğindeki dijital verileri kopyaladığına” yönünde suçlama var.

Cihat YILDIZ : Balyoz davası savcısı, meslekten ihraç edildi. Halen FETÖ firari sanığı

 • Adli Kolluk Mensupları:  

FETÖ zanlısı Bilgili’nin dosyada unuttuğu nöbet listesinde yer alan Emniyet mensuplarından (İlyas Varlı,  Hüseyin Taşyapar ve Sinan Yıldız Nizamettin Tuncer Erşin Şenyer) ;

İlyas VARLI,  Hüseyin TAŞYAPAR ve  Sinan YILDIZ: İddianame savcısı Mustafa BİLGİLİ’de dahil 121 Kişinin yargılandığı “Kozmik Oda Kumpası” davasının sanıklarından olduğu, yargılamalarına devam edildiği,

Nizamettin TUNCER : Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi’nde (İP) yapılan aramalar sırasında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli 10 polisin sanık olduğu davada yargılanmakta olduğu,

Erşin ŞENYER : 2016 OHAL kararnamesi ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Emniyet Mensupları listesinde 302685 sicil numarası ile 6127. sırada meslekten çıkarıldığı anlaşılmıştır.

Ömer KÖSE : SELAM Tevhid”, “Yasadışı Dinlemeve benzeri davalarda tutuklu bulunan, ayrıca Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davalarında birçok soruşturmayı yürüten eski emniyet müdürüdür.  İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şübe Müdürü olduğu 2012 yılında Reşat Petek dahil bir çok sözde mağdura tebligat ve ifadelerinin alınması işlemelerinde görev almıştır. (Kls.249 s.515)

Ayhan KOÇ : Gnkur. Hrk.Bşk.lığı İGDH Koor.Ş.ye ait dosya fihristleri, CD-5 ve 11-13.06.2012 tarihinde YÖK Başkanlığında ele geçirilen belgelerle ilgili araştırma tutanağını tanzim eden  Ankara İl Emniyet Md.lüğü TEM Şb.Müdürüdür. CD 5 de yer alan;  27 Mayıs 1997 “Batı Eylem Planı”, 4 Haziran 1997 “BÇG İnceleme Sonuçları”, 10 Haziran 1997 “İBDA-C Militanları”, 20 Haziran 1997 “Gebze Belediyesi Hakkında”, 10 Temmuz 1998 tarihli “ÖSY’de Uygulanan Ortaöğretim Başarı Puanı” konulu belgelerin, fihristler ile Tarh-Sayı-Konu itibariyle uyuştuğu raporu vermiştir. Meslekten ihraç edilmiş ve Kozmik Oda davasında FETÖ zanlısı Bilgili-Köse ile birlikte yargılanmaktadır (Kls.81 s.3).

Harun AĞA : SELAM Tevhid”, “Yasadışı Dinleme” ve benzeri davalarda tutuklu.

 • Arama El Koyma, Yakalama, Gözaltına Alma Tutanaklarını düzenleyen Kolluk Mensupları ;

Hamdi YETER : 233851 Sicil Numaralı Emniyet Amiri 01 EYLÜL 2016 tarihli ve 29818 Numaralı Resmi Gazete Mükerrer Sayısında yayınlanan 672 Numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ ile Üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibati olan ve Ekli(2) Listede ismi yer almış ve Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır.

Haluk ÇEVİK : 286837 Sicil Numaralı Komiser 01 EYLÜL 2016 tarihli ve 29818 Numaralı Resmi Gazete Mükerrer Sayısında yayınlanan 672 Numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ ile Üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibati olan ve Ekli(2) Listede ismi yer almış ve Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır.

Sinan İYİİŞ : 331126 Sicil Numaralı Polis Memuru 02 KASIM 2016 tarihli ve 29896 Numaralı Resmi Gazetede yayınlanan 677 Numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ ile Üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibati olan ve Ekli(3) Listede ismi yer almış ve Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır.

 • Sanıkların İlk İfadelerini Alan Savcılar:

Mustafa BİLGİLİ :  Yukarıda belirtildi.

Kemal ÇETİN : FETÖ davasında tutuklu sanık. Meslekten ihraç edildi (Hâkimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun Karar No : 2016/428 tutanak no : 18 ve karar tarihi : 31/08/2016 sayılı kararı ile;  “FETÖ/PDY örgütü ile iltisak ve irtibatı olduğu sabit görüldüğünden” adı geçenin, 23/07/2016 tarih ve 29 779 sayılı resmi gazetede yayımlanan “667 sayılı olağanüstü hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin kanun hükmünde kararnamenin 3.maddesi uyarınca meslekte kalmasının uygun olmadığına ve  meslekten çıkarılmasına”, 6087 sayılı kanunun 33.maddesi uyarınca kararın tebliğ tarihinden itibaren on gün içerisinde, hakimler ve savcılar yüksek kurulu genel kurulu nezdinde yeniden inceleme talebinde bulunabileceği 24/08/2016 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.

Cemil TUĞTEKİN : FETÖ iştiraki nedeniyle meslekten ihraç edildi. Eski hâkim Dursun Ali Gündoğdu’nun ifadesinde Almanya’da firarda olduğu belirtiliyor.

Mehmet ÖZGÜR : FETÖ davasında tutuklu sanık. Meslekten ihraç edildi. Bylock kullandığı tespit edildi.

Yıldırım BAYYURT : 2016 yılında HSYK 2. Dairesinin kararı ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle açığa alınmış ve tutuklanmıştır.

Hüseyin GÖRÜŞEN :  FETÖ/PDY davasında örgüt üyeliğinden 7 yıl 6 ay hüküm giydi (Hakan Fidan ı ifadeye çağıran Ankara C. Başsavcı Vekili- Bir başka kaynakta MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı 7 Şubat 2012’de ifadeye çağıran savcının Sadrettin Sarıyaka olduğu belirtiliyor)

Adnan ÇİMEN : FETÖ/PDY davasında örgüt üyeliğinden tutuklu sanık. 15 Temmuz kalkışmasından yaklaşık 8 ay sonra yurt dışına kaçma arifesinde yakalandı.  Meslekten ihraç edildi

 • Tutuklama Kararı Veren Hâkimler:

Mustafa KARATAY : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi.

Muhammet ALABAŞ : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen tutuklu

Ali ERTAN : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen tutuklu

Haydar KOL : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Yargılandı, 9 yıl hapis cezası aldı.

 • İstanbul 12. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Hakimleri (Kesin Hükmün Kaldırılması Kararını verenler) :

Bşk. Mehmet Hamza ÇEBİ : FETÖ iltisakı nedeniyle tutuklandı, meslekten ihraç edildi. İtirafçı oldu, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

Üye Mehmet ERDOĞAN : FETÖ iltisakı nedeniyle tutuklandı, meslekten ihraç edildi. İtirafçı oldu, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

Üye Vedat Dalda :  FETÖ iltisakı nedeniyle tutklandı, meslekten ihraç edildi, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

 • Özgürlük Hakimleri (Her ay tutukluluk hallerinin devamına karar verenler)  :

Dündar ÖRSDEMİR : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen firarda.

Nihal USLU :FETÖ ltisakı nedeniyle tutklandı, meslekten ihraç edildi, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

Abdullah BAHÇECİ :FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Tutuksuz yargılanıyor.

Halil İbrahim KÜTÜK : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen tutuklu.

Ahmet KORKMAZ : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen tutuklu

Kadriye ÇATAL : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. AİHM’e yaptığı başvuru reddedildi.

 • Ankara 13. Özel Yekili Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti (iddianameyi kabul eden ve kovuşturmayı başlatan heyet) :

Üye Hakan ORUÇ : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Tutuklandı, yargılandı, 8 yıl 9 ay ceza aldı, halen cezaevinde

Duruşma Savcısı Kemal Çetin : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen tutuklu

 • İhbar ve Şikayetleri Değerlendiren, Müşteki İfadelerini Alan Savcılar:

İbrahim Ethem KURİŞ :  FETÖ üyeliği nedeniyle meslekten ihraç edildi ve tutuklandı. Sağlık nedeniyle (kanser) tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı. AİHM e yaptığı başvuru reddedildiği öğrenilmiştir. MGK Genel Sekreteri Vali Muammer Türker tarafından (2016 yılında merkez valiliğine alındı) “İrticai Faaliyetler” ve “Siyasi İslam’ın Kadrolaşma Faaliyetleri” isimli dosyalar bulduğunu ifade ederek, başarılar dileyip bu şahsa göndermiştir.

Sinan TAŞKIN :  15 Temmuz kalkışması sonrası FETÖ iştiraki nedeniyle tutuklandı. Meslekten ihraç edildi (İzmir)

Ümit Zafer ÇOLAK : Beşiktaş’taki özel yetkili savcılardan biriydi. 28 Şubat soruşturması dahil, çeşitli kumpas soruşturmalarında görev aldı, FETÖ iştiraki nedeniyle tutklandı, ihraç edildi. TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu Başkanı, müşteki avukatı ve müşteki milletvekili Reşat Petek dâhil birçok sözde mağdura tebligat ve ifadelerinin alınması işlemelerinde görev almıştır. (Kls.249 s.519)

 • Adli Arama ve El Koyma Tutanaklarını Düzenleyen Savcılar  :

Yıldırım BAYYURT : 2016 yılında HSYK 2. Dairesinin kararı ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle açığa alınmış ve tutuklanmıştır.  

 • TSK da Görevli İken  Savcılığa Gönderilen Belgeleri Hazırlayan /İmzalayan FETÖ Üyesi TSK Mensupları   :

Hakim Albay eski Gnkur Adli Müşaviri Muharrem KÖSE :  15 Temmuz kalkışmasına fiilen katılmış ve beyin takımında yer aldığı ifade edilmektedir. Savcılığa usule ve yetkisine aykırı olarak “Gnkur Başkanı Namına” ifadesine kullanarak sahte/üretilmiş / yanıltıcı bigi belge göndermiştir. Halen başta “Kozmik Oda Kumpas Davası” olmak üzere FETÖ zanlısı olarak bir çok FETÖ davasında  tutuklu olarak yargılanmaktadır.

Hâkim Albay eski Gnkur Ceza İşleri Şube Müdürü Mehmet Oğuz AKKUŞ: Adli Müşavir FETÖ zanlısı Muharrem Köse’ye bağlı olarak çalışmış ve söz konusu belgeleri birlikte hazırlamışlardır. Muharrem Köse’nin 15 Temmuz öncesi çıkan FETÖ ilişkisi haberleri sonucu bir süre Adli Müşavirliğe bakarak aynı kumpasa devem etmiştir. 15 Temmuz kalkışmasından sonra tutuklanmış ve TSK’dan atılmıştır.

Hava İstihbarat Kurmay Albay Emin MERT :  Gerekçeli karar 3011 de yer alan 6 Mayıs 1997 “Batı Harekatı Konsepti” ve 27 Mayıs 1997 “Batı Eylem Planı” nın 26.03.2010 tarihinde imha edildiğini gösterir Hv.K.K.lığının sözde imha tutanağını hazırlamıştır. Hv.K.K.lığı İstihbarat Başkanlığında görev alan bu şahıs örgüt içinde FETÖ cü olmayan TSK mensuplarına şantaj /kumpas ve iftirayla TSK’dan atılmalarını/ayrılmalarını sağlamıştır. Bayan Ütgm Nazlıgül Daştanoğlu’nun TSK’dan atılarak intihar etmesine sebep olmuştur. 15 Temmuz kalkışmasından sonra FETÖ cü olduğun u itiraf etmiş ve TSK’dan atılmıştır.

Tuğamiral Mustafa Zeki UĞURLU : Gnkur. Genel Sekreterliğinin sözde tarihçesinde yer alan bazı bilgiler hakkında görüş bildirmiştir. 15 Temmuz kalkışmasına katılan FETÖ mensubu firari sanık. TSK dan ihraç edildikten sonra NATO toplantısına (Firari FETÖ sanığı olarak) katıldığı haberleri medyaya yansımıştır (Kls.248 s. 146)

Tuğg Şenel TOPUÇ : Gnkur. Genel Sekreterliğinin sözde tarihçesinde yer alan bazı bilgiler hakkında görüş bildirmiştir. (Kls. 248 s.153) Darbe girişimi gecesi görevli olduğu Afganistan’da bulunan Kabil Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanı olan Tuğgeneral Şener Topuç, Dışişleri Bakanlığı ve MİT’in girişimleri ve Birleşik Arap Emerlikleri’nin işbirliği sayesinde Dubai Havaalanı’nda yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Şener Topuç’un o gece görev yaptığı Kabil’den ayrılmadan önce Almanya’ya sığınmak için girişimde bulunduğu ancak Alman makamlarının bu talebe olumlu karşılık vermediği öğrenildi. FETÖ zanlısı olarak tutuklu yargılanmaktadır.

Hasan Hüseyin DEMİRARSLAN : 2013 yılında Gnkur. Genel Sekreterliğinin sözde tarihçesinde yer alan bazı bilgiler hakkında (Tümg. Personel Başkanı olarak) görüş bildirmiştir. İzmir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından açılan 280 sanıklı davada, Hava Kuvvetleri Eski Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı öğrenilmiştir.